Rozszczep wargi i podniebienia jest jedną z najczęściej występujących na świecie wad wrodzonych głowy i szyi. Wady te dotyczą struktur nosa, wargi, dziąsła i podniebienia, powodują one zaburzenia wyglądu zewnętrznego twarzy i uzębienia oraz nieprawidłowości takich funkcji jak: ssanie, żucie, mowa i słuch. Z uwagi na rozległość zaburzeń w chorobie rozszczepowej leczenie powinno być prowadzone przez wykwalifikowany zespół specjalistów: neonatologa, pediatrę, ortodontę, chirurga plastyka, chirurga szczękowo-twarzowego, laryngologa, foniatrę, logopedę, pedodontę, protetyka.
Na świecie rodzi się ponad 4 miliony dzieci z różnymi wadami rozwojowymi, z których 17% to rozszczepy wargi i/ lub podniebienia jako najczęstsza wada rozwojowa części twarzowej czaszki. W Polsce rodzi się rocznie około 800 dzieci z rozszczepami. Etiopatogeneza rozszczepów dalej nie jest dostatecznie wyjaśniona. Przyjmuje się teorię wieloczynnikową: wpływu czynników genetycznych i zewnątrzpochodnych, działających we wczesnym okresie życia zarodkowego.
Rodzaje rozszczepów wargi
Rodzaje rozszczepów podniebienia
U pacjentów rozszczepowych tradycyjne leczenie aparatami ortodontycznymi w wielu przypadkach nie daje satysfakcjonujących efektów. U tych pacjentów, u których występuje niedorozwój szczęki, konieczne jest interdyscyplinarne leczenie ortodontyczno-chirurgiczne. Bardzo często potrzebne jest wykonanie zabiegu Le Fort I celem wysunięcia szczęki. Dodatkowo przeprowadza się operacje poszerzenia szczęki, cofnięcia/wysunięcia żuchwy lub kombinacji tych zabiegów. Operacje te przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym w warunkach szpitalnych, po osiągnięciu dojrzałości szkieletowej, czyli około 18 r.ż
U pacjentów rozszczepowych deformacje mogą dotyczyć również nosa. Wtedy chirurgia plastyczna staje się jedyną satysfakcjonującą metodą leczenia.
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub on-line. Aby zapisać się na wizytę wystarczy wypełnić formularz